Men's Soccer All-Region Accolades

NSCAA/United Soccer Coaches All-South Region

Year Name Honor
2018 Niklas Tasky First Team
     
2017 Niklas Tasky First Team
  Alun Webb First Team
     
2016 Adam Hutchinson First Team
  Niklas Tasky First Team
  Jack Watson First Team
  Alun Webb First Team
  Alexander Roth Second Team
     
2015 Chris Hellmann First Team
     
2014 Chris Hellmann First Team
  Javier Lopez-Mochon First Team
  Jason Sangha First Team
     
2013 Javier Lopez-Mochon First Team
  Michael O'Neill First Team
     
2012 Julian Halder First Team
  Jason Sangha First Team
  Jack Winter First Team
  Matt DiCerbo Second Team
     
2011 Heiko Eberhardt First Team
  Harald Gracholski First Team
  Jason Sangha First Team
  Matt DiCerbo Second Team
     
2010 Scott Gordon Second Team
     
2009 Paulo Vaz First Team
  Kyle Conrad Second Team
  Alessandro Salvatore Second Team
     
2008 Jean Alexandre First Team
  James Hayers First Team
  Lee Porter First Team
  Nano Short First Team
     
2007 Dwight Barnett First Team
  Lee Porter First Team
  Nano Short First Team
     
2006 Leon Jackson First Team
  Lee Porter First Team
  Carl Wallace First Team
  Dwight Barnett Second Team
  Tim Melia Second Team
     
2005 David Benn First Team
  Leon Jackson First Team
  Lee Paul Scroggins First Team
     
2004 Andy Hirst First Team
  Carl Wallace First Team
  David Benn Second Team
  Liam Bull Second Team
     
2003 Ross Lumsden First Team
  Mark Melling First Team
  Garthfield Whyte First Team
     
2002 Lee dukes First Team
  Ross Lumsden First Team
  Mark Melling First Team
     
2001 Julien Fruitier First Team
  Jan Kokkim First Team
  Finn Tomulevski First Team
  Lee Dukes Second Team
     
2000 Gareth Dunn First Team
  Finn Tomulevski First Team
  Jamie Byers Second Team
  Josh Kristowski Second Team
     
1999 Gareth Dunn First Team
  Morten Kristensen First Team
  Matt Nelson First Team
  Finn Tomulevski Second Team
     
1998 Gareth Dunn First Team
  Darren Warham First Team
  Morten Kristensen Second Team
  Josh Kristowski Third Team
     
1997 Gareth Dunn First Team
  Darren Warham First Team
  Josh Kristowski Third Team
     
1996 Darren Warham First Team
     

NSCAA South Region Coach of the Year

1996 Shaun Pendleton  
     

Daktronics/D2CCA All-South Region

Year Name Honor
2019 Rodrigo Fernandez First Team
  Alexandre Horveno Second Team
  Lukas Ostermann Second Team
     
2018 Niklas Tasky First Team
     
2017 Niklas Tasky First Team
  Alun Webb First Team
  Alexander Roth Second Team
     
2016 Niklas Tasky First Team
  Jack Watson First Team
  Alun Webb First Team
  Sebastian Radakovics Second Team
  Alexander Roth Second Team
     
2015 Chris Hellmann First Team
  Luca Puster Second Team
     
2014 Chris Hellmann First Team
  Javier Mochon First Team
  Nicolas Mortensen First Team
  Jason Sangha First Team
     
2013 Jason Sangha First Team
  Jack Winter First Team
  Javier Mochon Second Team
  Michael O'Neill Second Team
     
2012 Matt DiCerbo First Team
  Jason Sangha First Team
  Jack Winter First Team
  Julian Halder Second Team
     
2011 Heiko Eberhardt First Team
  Harald Gracholski First Team
  Jason Sangha First Team
  Matt DiCerbo Second Team
     
2010 Kyle Conrad First Team
     
2009 Kyle Conrad First Team
  Paula Vaz First Team
  Alessandro Salvatore Second Team
     
2008 Jean Alexandre First Team
  Tyrell Burgess First Team
  James Hayers First Team
  Lee Porter First Team
  Nano Short First Team
  Adam Alcock Second Team
  Sam Craven Second Team
     
2007 Dwight Barnett First Team
  James Hayers First Team
  Lee Porter First Team
  Nano Short First Team
  Tim Melia Second Team
     
2006 Tim Melia First Team
  Lee Porter First Team
  Nano Short First Team
  Dwight Barnett Second Team
  Courtney Rimmer Second Team
  Kenneth Viquez Second Team
  Carl Wallace Second Team
     

Daktronics/D2CCA South Region Player of the Year

2016 Jack Watson  
2015 Chris Hellmann  
2014 Chris Hellmann  
     

CoSIDA All-South Region

Year Name Honor
1996 Darren Warham First Team
  John Murray Second Team
     

CoSida Academic All-District

Year Name Honor
2017 Alexander Roth First Team
  Alun Webb First Team
     
2015 James Casserly First Team
     
2011 Harald Gracholski First Team
     
2010 Kyle Conrad First Team
     
2009 Kyle Conrad First Team
  Joe Cundall Second Team
  Gabe Taboada Second Team
     
2008 Kyle Conrad First Team
  James Hayers First Team
  Lee Porter First Team
     
2007 Dwight Barnett First Team
  James Hayers First Team
  Tim Melia First Team
  Lee Porter Second Team
     
2006 Carl Wallace Second Team
  William Young Second Team
     
2005 Liam Bull First Team
  Lee Paul Scroggins First Team
  Carl Wallace Second Team
     
2004 Andy Hirst First Team
  Jared Montz Second Team
  Mark Dunkerley Third Team
     
2003 Mark Dunerkley Second Team
  Jared Montz Third Team
  Markus Rudin Honorable Mention
     
2001 Geoff Peattie First Team
  Julien Fruitier Second Team
     
2000 Gareth Dunn First Team
     
1999 Gareth Dunn First Team
  Matt Nelson Second Team
     
1998 Darren Warham First Team
  Matt Nelson Second Team
  Byron Warner Second Team
     
1997 Roger Stighall First Team
  Darren Warham First Team
  Byron Warner Second Team
     

NCAA South Region All-Tournament

2008 Tyrell Burgess  
  Kyle Conrad  
  Lee Porter  
  Nano Short