All-Sunshine State Conference

SSC Male Athlete of the Year

Name Year Team
Ross Lumsden 2003-04  
     

SSC Male Scholar-Athlete of the Year

Name Year Team
Lee Porter 2008-09  
Gareth Dunn 2000-01  
     

Sportsmanship Award

Name Year Team
Jean Alexandre 2009  
     

Player of the Year

Name Year Team
Jack Watson 2016  
Chris Hellmann 2015  
Chris Hellmann 2014  
Jean Alexandre 2008  
Mark Melling 2003  
Darrren Warham 1998  
     

Defensive Player of the Year

Name Year Team
Rodrigo Fernandez 2019  
Jason Sangha 2014  
Tim Melia 2007  
Leon Jackson 2006  
Ross Lumsden 2003  
Julien Fruitier 2001  
     

Offensive Player of the Year

Name Year Team
Jack Watson 2016  
Chris Hellmann 2015  
Chris Hellmann 2014  
Jean Alexandre 2008  
Dwight Barnett 2007  
     

Coach of the Year

   
Name Year Team
John Rootes 2019  
John Rootes 2016  
John Rootes 2014  
Shaun Pendleton 2007  
Shaun Pendleton 2003  
Shaun Pendleton 1993  
     

Freshman of the Year

   
Name Year Team
Jason Sangha 2011  
Chris Karagianis 2002  
Finn Tomulevski 1999  
Rob Strickland 1998  
     

All-Sunshine State Conference

Name Year Team
Rodrigo Fernandez 2019 First Team
Alexandre Horveno 2019 First Team
Lukas Ostermann 2019 Second Team
Joao Delgado 2019 Second Team
Julian Kersting 2019 Second Team
     
Niklas Tasky 2018 First Team
Roberto Bazzichetto 2018 Second Team
     
Alexander Roth 2017 First Team
Niklas Tasky 2017 First Team
Alun Webb 2017 First Team
     
Alexander Roth 2016 First Team
Niklas Tasky 2016 First Team
Jack Watson 2016 First Team
Alun Webb 2016 First Team
Dominic Docherty 2016 Second Team
Adam Hutchinson 2016 Second Team
Sebastian Radakovics 2016 Second Team
     
Chris Hellmann 2015 First Team
Luca Puster 2015 Second Team
Lukas Zlatarits 2015 Second Team
     
Chris Hellmann 2014 First Team
Javier Mochon 2014 First Team
Nicolas Mortensen 2014 First Team
Jason Sangha 2014 First Team
     
Chris Hellmann 2013 Second Team
Javier Mochon 2013 Second Team
Michael O'Neil 2013 Second Team
Jason Sangha 2013 Second Team
Jack Winter 2013 Second Team
     
Matt DiCerbo 2012 First Team
Julian Halder 2012 First Team
Jack Winter 2012 First Team
Jason Sangha 2012 Second Team
     
Heiko Eberhardt 2011 First Team
Harald Gracholski 2011 First Team
Matt DiCerbo 2011 Second Team
Jason Sangha 2011 Second Team
     
Scott Gordon 2010 Second Team
Kyle Conrad 2010 Honorable Mention
     
Paulo Vaz 2009 First Team
Kyle Conrad 2009 Second Team
Alessandro Salvatore 2009 Second Team
Scott Gordon 2009 Honorable Mention
Gabe Taboada 2009 Honorable Mention
     
Jean Alexandre 2008 First Team
James Hayers 2008 First Team
Lee Porter 2008 First team
Nano Short 2008 First Team
Adam Alcock 2008 First Team
Tyrell Burgess 2008 Second Team
Sam Craven 2008 Second Team
Gabe Taboada 2008 Second Team
     
Jean Alexandre 2007 First Team
Dwight Barnett 2007 First Team
Tim Melia 2007 First Team
Lee Porter 2007 First Team
Nano Short 2007 First Team
Tyrell Burgess 2007 Second Team
Sam Craven 2007 Second Team
James Hayers 2007 Second Team
     
Leon Jackson 2006 First Team
Tim Melia 2006 First Team
Carl Wallace 2006 First Team
Dwight Barnett 2006 Second Team
Lee Porter 2006 Second Team
Courtney Rimmer 2006 Second Team
Nano Short 2006 Honorable Mention
     
David Benn 2005 First Team
Chris Knox 2005 First Team
Lee Porter 2005 First team
Lee Paul Scroggins 2005 First Team
Carl Wallace 2005 First Team
Leon Jackson 2005 Second team
Liam Bull 2005 Honorable Mention
     
Liam Bull 2004 First Team
Andy Hirst 2004 First Team
Lee Paul Scroggins 2004 First Team
David Benn 2004 Second Team
Car Wallace 2004 Second Team
     
Ross Lumsden 2003 First Team
Mark Melling 2003 First Team
Garthfield Whyte 2003 First Team
David Benn 2003 Second Team
Liam Bull 2003 Second Team
Fernando Villalobos 2003 Second Team
Andy Hirst 2003 Honorable Mention
Jared Montz 2003 Honorable Mention
     
Lee Dukes 2002 First Team
Chris Karagianis 2002 First Team
Ross Lumsden 2002 First Team
Mark Melling 2002 First Team
Mark Dunkerley 2002 Second Team
Ferando Villalobos 2002 Second Team
     
Lee Dukes 2001 First Team
Julien Fruitier 2001 First Team
Jan Kokkim 2001 First Team
Ross Lumsden 2001 First Team
Finn Tomulevski 2001 First Team
Fernando Villalobos 2001 First Team
Stog Wassbakk 2001 First Team
Martin Halle Petersen 2001 Second Team
     
Gareth Dunn 2000 First Team
Josh Kristowski 2000 First Team
Finn Tomulevski 2000 First Team
Dean Wilson 2000 Second Team
     
Lee Dukes 1999 First Team
Gareth Dunn 1999 First Team
matt Nelson 1999 First Team
Finn Tomulevski 1999 First Team
Dean Wilson 1999 First Team
Jamie Howe 1999 Second Team
Morten Kirstensen 1999 Second Team
     
Gareth Dunn 1998 First Team
Morten Kristensen 1998 First Team
Josh Kristowski 1998 First Team
Darren Warham 1998 First Team
Anders Dahl 1998 Second Team
Dylan Kendrick 1998 Second Team
Jan Kokkim 1998 Second Team
Rob Strickland 1998 Second Team
Byron Warner 1998 Second Team
Matt Nelson 1998 Honorable Mention
     

SSC All-Tournament

Name Year Misc.
Lukas Ostermann 2019 Most Outstanding Player
David Anzenhofer 2019  
Konstantin Fuhry 2019  
Rodrigo Fernandez 2019  
Levin Sandmann 2019  
Lukas Borner 2019  
     
Adam Hutchinson 2016 Most Outstanding Player
Tomer Bitton 2016  
Alexander Roth 2016  
Niklas Tasky 2016  
Jack Watson 2016  
     
Chris Hellmann 2014 Most Outstanding Player
James Casserly 2014  
Lucas Fancello 2014  
Nicolas Mortensen 2014  
Jason Sangha 2014  
     
Mattias Jaenicke 2013  
Javier Mochon 2013  
Michael O'Neil 2013  
     
Jean Alexandre 2008  Most Outstanding Player
Joe Buppert 2008  
Tyrell Burgess 2008  
Lee Porter 2008  
Nano Short 2008  
     
Sam Craven 2007  
Lee Porter 2007  
Nano Short 2007  
     
Carl Wallace 2004 Most Outstanding Player
Hiroshi Ando 2004  
Jared Montz 2004  
Lee Paul Scroggins 2004  
     
Andy Hirst 2003 Most Outstanding Player
Liam Bull 2003  
Ross Lumsden 2003  
Mark Melling 2003  
Ronny Zavlodaver 2003